תום התחיל ללכת בחודש האחרון,

ממש לקראת יום הולדת שנה, החל לעשות צעדים קטנים ומהוססים.

בהתחלה היה נעמד בלי ידיים, די מהר קיבל ביטחון והתחיל ׳לרקוד׳ בלי ידיים אבל גם בלי להתקדם, אח״כ הגיעו צעדים קטנים ומהוססים ולהם הצטרפו עוד ועוד שבסופם נפילות על טוסיק מרופד…

עד שיום אחד קיבל ביטחון וצלח את המרחק של כל החדר בגן (כמובן) ככה ראיתי בסרטון שסבתא שלחה לי. עכשיו, זו כבר לגמרי הבחירה המועדפת עליו להתנייד, חוץ מהידיים של אמא כמובן 🙂

אני מרגישה שמשהו בנוכחות שלו בחלל השתנה הוא נראה גבוה ובוגר יותר, התינוק הקטן הופך לפעוט מלא אישיות. כשמתקרב, שומעים צעדים קטנטנים ובטוחים ובלי ששמים לב, עומד ילד קטן ומרוגש שרואה את העולם בפרספקטיבה חדשה. הוא כבר לא תינוק קטן שזוחל במהירות ופראות עכשיו הוא פעוט שמדדה בצעדי ברווז חמודים ומצחיקים מאין כמוהם.

הצעדים הראשונים האלו מהווים בעבורי (ואולי גם עבורו) פרידה משנת התינוקות הראשונה שלנו יחד והצצה לעתיד עם הילד שהוא הופך להיות.

אני רואה איך הוא מבסוט מההר הנוסף שכבש בחייו הקצרים ומתרגשת מאוד אתו ובשבילו ושמחה על המחשבה שבכל צעד שעושה נעשת קצת יותר קלה בשבילו והרבה יותר מעניינת בשביל שנינו.

סה״כ כמה צעדים קטנים שמסתירים בתוכם עולם ומלואו.

היה לי חשוב ליצור מזכרת קטנה שתאפשר לי לחזור אל התחושות האלה גם בעתיד אז הכנתי תבליט קטן בצורת כפות הרגליים הקטנות של תום ועוד אחד לכף היד (שיהיה..)

את התבליט הכנתי מבצק מלח שמכינים בשתי דקות (באמת!) ויצרתי מזכרת מרגשת שתישאר איתנו.

ביקור קצר בפינטרסט הניב מתכון פשוט ומדויק לבצק גמיש שמכינים מקמח, מלח ומים. אם אתן כמוני משתמשות בד״כ בקמח כוסמין או מלא ובמלחים מיוחדים זה זהמן לשים אותם בצד ולהשתמש בקמח ומלח הכי פשוטים, כך מתקבל בצק פשוט ונוח מאוד לעבודה ובתכלס סתם חבל לבזבז לצורך העניין חומרים יקרים.

איך מכינים תבליט לכף הרגל או היד של הקטנים?

מה צריך?

כוס מלח רגיל

כוס קמח רגיל

חצי כוס מים

קערה גדולה

תבנית

צבע אקריליק/ גואש

מברשת לצביעה

קש

חוט/ מסגרת לתמונה

הכנת הבצק.

בקערה גדולה נשים מלח, קמח ומים ונערבב היטב עד שמתקבל בצק חלק וגמיש,אם נרגיש שהבצק לא מתגבש נוסיף מעט מים ואם דביק מדי מעט קמח. נערבב עם כף ולאחר שהבצק מתחיל להתגבש נעבור ללוש בידיים. ילדים קצת יותר גדולים ישמחו לעזור במלאכת הכנת הבצק ובטוחה שהידיים הקטנות האלו יעשו עבודה מצוינת.

אחרי שערבבנו היטב ונוצר לנו בצק נוח לעבודה נחלק את הבצק לכדורים לפי כמות התבליטים שנרצה ליצור. אני הכנתי שני תבליטים אחד לכפות הרגליים והשני ליד ולכן חילקתי את הבצק לשני כדורים, אחד גדול יותר לכפות הרגליים והשני קטן יותר לכף היד.

בעזרת מערוך (או כוס חלקה למי אין מערוך) נרדד את הבצק לעובי ס״מ לפחות על מנת לוודא שיש מספיק גובה להטביע בתוכו את כף היד או ההרגל ולא יותר משלשה ס״מ שהתבליט לא יהיה כבד מדי. לילדים גדולים נכין בצק גבוהה יותר ולתינוקות קטנים נוכל להסתפק בנמוך בהתאם לגודל שלהם.

הטבעה.

עכשיו מגיע השלב הקשה, במיוחד אם יש לכם בנדיטים קטנים בבית כמו שלי, נטביע את כף הרגל או היד של הילד בתוך הבצק ונלחץ מעט על הכף על מנת שההטבעה תצא טובה.

נאלצתי לחזור על ההטבעה פעמיים כי בניסיון הראשון תומי פספס את הרעיון והתיישב בתוך התבנית 🙂

עיצוב הצורה.

נעצב את הצורה שנרצה ליצור למסגרת התבליט, לצורה עגולה נשתמש ברינג של עוגות או בכוס גדולה ועל מנת ליצור צורות ישרות כדאי להשתמש בסכין חותך וסרגל. כמובן שאפשר ליצור כל צורה שעולה על דעתכם, דאגו להשאיר מקום לצד התבליט בכדי לכתוב תאריך, שם, משפט..

את עיצוב הצורה אפשר לעשות לפני ההטבעה של היד או הרגל, אבל אני מצאתי שכך נוח יותר במיוחד עם ילדים שקצת זזים וקשה לדייק במיקום ההטבעה. אם יש צורך, פשוט חברו חתיכות בצק זו לזו טשטשו את החיבורים עם אצבע מעט רטובה.

קישוט.

לצד התבליט, במקום שהשארנו, נכתוב תאריך, שם, או משפט מרגש. אפשר לעשות זאת על ידי הטבעה של חותמות אותיות כמו שאני עשיתי, או פשוט לכתוב עם קיסם (או עם טוש אחרי האפייה)

תליה 1.

אם החלטתם לתלות את התבליט על הקיר בעזרת חוט, חוררו חור או שניים בעזרת קש דרכו נשחיל חוט

אפיה.

נחמם תנור ל100 מעלות ונשאיר את התבליט בתנור לשלוש שעות לפחות.

צביעה.

אחרי שהוצאנו את התבליט מהתנור, ניתן לו להתקרר ונצבע בצבע אקריליק פשוט, גם כאן ילדים גדולים יותר שכבר קצת צובעים ישמחו לעזור לקשט את התבליט. כמובן שאפשר להשאיר אותו בצבע הטבעי שלו.

תליה 2.

אם החלטתם לתלות את התבליט על הקיר כתמונה השתמשו במסגרת קטנה, הסירו את הזכוכית והדביקו עליה את התבליט. התבליט עשוי בצדק ולא כבד מאוד וכל דבק פלסטיק פשוט או אפילו דו״צ חזק יעשו את העבודה. כמובן שאם יש לכן מסגרת טלוויזיה עמוקה זה יהיה פתרון מצוין ואז תוכלו להשאיר את הזכוכית.

אפשר גם פשוט להניח את התבליט על המדף כמו שהוא, הוא מספיק עבה על מנת להחזיק לבד.

ההדרכה אומנם מעט ארוכה, אבל רק משום שהיה לי חשוב לפרט ולהסביר כמו שצריך, היצירה היא ממש פשוטה וקצרה והדבר היחיד שלוקח זמן הוא האפייה בתנור, אותה אפשר תזמן לזמן שעושים משהו אחר או לשים טיימר בתנור למי שיש.


בקצרה:

– נכין בצק ממלח, קמח ומים

– נרדד את הבצק לעובי 1-3 ס״מ

– נטביע כף רגל או יד בבצק המרודד

– נעצב את הצורה הרצויה (עיגול, מלבן..)

– נכתוב ונקשט לצד ההטבעה בעזרת חותמות/ קיסמים

– ניצור חור בעזרת קש (במידה ונרצה לתלות עם חוט)

– נאפה את הבצק בחום של 100 מעלות למשך 3 שעות

– נצבע את הבצק האפוי

– נשחיל חוט או נדביק על מסגרת תמונה את התבליט

– נתלה על הקיר או נניח על מדף בחדר
הרשמי למועדון וקבלי את התוכן ישר אליך

Signup now and receive an email once I publish new content.

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.